středa 14. října 2015

Datové formáty aneb druhá sada úkolů

Druhý úkol se skládal hned z několika částí. I přes to, že jsem byla na začátku hodně skeptická, nakonec se mi podařilo se všemi částmi (snad bravurně) poprat.

CSV - Navrhněte formát pro Váš týdenní rozvrh

Prvním úkolem bylo navrhnout formát týdenního rozvrhu hodin ve formátu CSV pomocí programu Sublime Text. Přiznám se, že nad touto částí jsem strávila nejvíce času, ale nakonec (po urputném boji se zobrazením CSV v Excelu) se zadařilo. 
Následující dva obrázky tedy ukazují zápis v programu Sublime Text a také následné zobrazení v Excelu.





XML - Vizualizujte si cestu ze školy domů

Druhým úkolem bylo vizualizovat si cestu ze školy. Postup byl následující: v Google Maps jsem nechala vyhledat trasu z ulice Arne Nováka do Zbýšova u Brna. Trasa, která se mi následně zobrazila mi poskytla záchytné body, které byly pro splnění tohoto úkolu v podstatě stěžejní. 
Nejprve jsem si vyplnila hlavičku, výchozí bod a následně souřadnice všech průchozích bodů. Jak je vidět, použila jsem funkci track. V poslední fázi jsem vyplnila souřadnice koncového bodu trasy.




Jen pro zajímavost (a taky jako důkaz, že jsem látku pochopila ;)) jsem si zkusila použít také funkci route, pomocí které se trasa plánuje vlastně jen orientačně.





JSON - Tweetněte něco z konzole

Předposlední částí bylo odeslání tweetu pomocí API Console Tool. Tato část pro mě znamenala chvíli klikání metodou pokus - omyl, po pár minutách byl však testovací tweet na světě :-)


Jak komunikuje IRIS se serverem?

Posledním úkolem bylo zjistit, jak komunikuje aplikace IRIS, která zobrazuje aktuální polohu všech vozidel integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, se serverem. 
Základem je, že v každém vozidle MHD je zařízení, se kterým server komunikuje. Server odešle žádost a ze zařízení se mu vrátí data ve formátu .json, která obsahují např. číslo vozu, aktuální polohu, zpoždění nebo trasu spoje.



Žádné komentáře:

Okomentovat