středa 21. října 2015

Třetí sada úkolů aneb nakonec to bylo celkem fajn

Dalším úkolem bylo naučit se pracovat s Google Spreadsheet, na což jsem se nejdříve těšila, pak jsem to nesnášela a nakonec mi to vlastně nevadilo. I když vím, že Spreadsheet toho umí hodně, je zároveň o mnoho složitější, a proto bezpečně vím, že zůstanu věrná Excelu.

Dashboard

Na základě tématu svojí bakalářské práce jsem se rozhodla pro tentokrát pracovat s daty týkajícími se audioknih. 




Z Heureka.cz jsem ,,vytáhla" data pomocí funkce IMPORTXML a Google rozšíření XPath Helper a použila je k vytvoření čtyř grafů.

První z nich se týkal hodnocení nejoblíbenějších audioknih. U tohoto prvního grafu jsem měla trochu problém přeorientovat se na Spreadsheet a nepřemýšlet ,,Excelově". Jakmile jsem si na to však zvykla, bylo to už téměř bez problémů.




 Druhý graf znázorňoval počet recenzí jednotlivých audioknih.



Třetím grafem jsem chtěla znázornit, jaká je průměrná cena audioknih na internetu. Přiznám se ke dvěma věcem:
1) byla jsem občas překvapena, kam až se může cena mluveného slova vyšplhat
2) věřím, že existuje nějaká funkce na nejvyšší a nejnižší cenu v určitém rozpětí (jak tomu bylo v tomto případě), ale jelikož jsem na nic nepřišla, tupě jsem vždy nejnižší a nejnižší cenu opsala.





Poslední graf ukazoval dostupnost v internetových obchodech, která je k mé radosti poměrně dobrá 
:-)





Doplňky


Druhý a třetí úkol se týkal doplňků v Google Spreadsheet. Nejdřív bylo nutno zjistit, kde doplňky vlastně najdeme. V anglické verzi je to možná trochu problém, v té české je to však naprosto triviální.




A jaký doplněk jsem si vybrala? Je to obdoba upravování textu v Excelu, která mi v Google Spreadsheet chyběla. Jmenuje se Styles a pomáhá upravovat styly textu, zvýrazňovat buňky a text v nich.






V poslední části dnešního příspěvku bych chtěla vložit odkaz na můj Google Spreadsheet, kde se Honza nebo i kdokoli jiný může podívat, jak jsem se ke všem těm grafům vlastně dostala.

Žádné komentáře:

Okomentovat